Jövedelem

A bank a hitelfelvételnél az összes jövedelmedet megvizsgálja. Csak adózott jövedelmet vesz figyelembe, azaz mindennek a nettójával számol, hiszen a törlesztőrészletet is a nettó béredből fizeted majd.

Vannak olyan jövedelmek, amelyeket önállóan is elfogad, és vannak olyanok, amelyeket csak kiegészítő jelleggel akkor, ha mellette önálló jövedelmet is tudsz igazolni. Minden bevételednek legális forrásból kell származnia, amelynek a megszerzését valamilyen dokumentummal is alá kell támasztanod, igazolnod kell (tehát ha eddig feketén adtad ki a lakásodat, akkor azt nem fogják figyelembe venni). Ilyen igazolás lehet a bérpapírod, adóbevallásod, NAV igazolás vagy bankszámlakivonat.

Ha alkalmazottként dolgozol, akkor elvárja a bank, hogy a jelenlegi munkahelyeden már legyen három teljes hónapnyi munkaviszonyod és legtöbbször azt is, hogy határozatlan idejű munkaszerződéssel dolgozz. Ha tehát nem a hónap elején kezdtél, akkor azt a hónapot nem veszi figyelembe, csak a következőt, ami már teljes hónap.

Ha vállalkozó vagy és a kata szabályai szerint adózol, akkor általában feltétel, hogy legyen egy lezárt teljes pénzügyi éved, erre osztják rá a NAV igazolásában szereplő éves jövedelmedet, hogy a havi nettó összeget megkapják. Ha elfogadják a törtévet, akkor is 12 részre osztják. A számításnál többféle módszer lehetséges. Előfordul, hogy a kata adót is levonják, és az is, hogy ezen túl is tovább csökkentik a jövedelmed.

Önállóan elfogadható jövedelmek (ezeket néhol elsődleges jövedelemnek hívják):

  • munkaviszonyból származó alkalmazotti jövedelem, azaz munkabér; saját, vagy családi vállalkozásból,
  • egyéni vállalkozásból származó jövedelem;
  • öregségi nyugdíj;
  • őstermelői tevékenységből származó jövedelem,
  • megbízási vagy vállalkozási tevékenységből származó jövedelem,

Kiegészítő vagy másodlagos jövedelmek: CSED, GYED, GYES; családi pótlék ; árvaellátás; életjáradék; osztalék (sokszor diszkontálva); bónusz, cafeteria (sokszor diszkontálva); ingatlan bérbeadásból származó jövedelem (sokszor diszkontálva).

Lakáshitel 10 évig fix kamattal
  • Kezdeti költségekre vonatkozó díjkedvezmények
  • Futamidő: 10-30 év 10 éves kamatperiódussal
  • THM: 7,06-7,09%
  • Díjmentes törlesztőszámla a hitelhez
Érdekel
PROMÓCIÓ

Ezek is érdekelhetnek

  • Két nő beszélget építési hitelekről
    Lakáshitel

    Építési hitel - kalkulátor és feltételek

    Ha új lakást vagy családi házat építenél, amihez az állami támogatásokon és a saját pénzeden kívül még hitelre is szükséged van, akkor erre építési hitelt tudsz igényelni. Ez egy kicsit máshogy működik, mint egy sima lakásvásárlási hitel. Elmondjuk a különbségeket, segítünk ajánlatot választani és elmondjuk, hogy min szoktak mások elcsúszni.

    frissítve: 2024. január 24.
  • Lakáshitel igénylők kezet fognak a itelközvetítővel
    Lakáshitel

    Lakáshitel igénylés - mikor kérd hitelközvetítő segítségét?

    Amikor lakáshitelt szeretnél felvenni, és elkezded böngészni a bankok ajánlatait, hamar szembesülsz azzal, hogy a kapott információkkal egy kisebb regényt is meg lehetne tölteni. Ráadásul ahhoz, hogy választhass közülük, még mindezt rendszerezni is kellene, hogy összehasonlíthatók legyenek. Pedig a hiteligénylés nem ördöngösség, különösen ha hitelszakértő segítségét veszed igénybe és kalkulátorral számolsz.

    frissítve: 2023. szeptember 26.
  • Az értékbecslés elkezdéséhez szükséges lakáskulcsot nyújtja egy lány
    Lakáshitel

    Értékbecslés: ezeket kell tudnod róla lakáshitel igénylésnél 2024-ben

    Ha hitelből vennél lakást, vagy más célra igényelnél jelzáloghitelt, akkor a hitelfelvételnek mindig része az ingaltan értékbecslés. Enélkül nincs hitel. Az értékbecslést sok tévhit övezi, ami miatt sokan tartanak tőle. Útmutatónk végigvisz az értékbecslés folyamatán és elmondjuk azt is, hogy mire számíts. Vágjunk is bele!

    frissítve: 2024. május 6.